Malované kostely v Bukovině – historické klenoty uprostřed neposkvrněné přírody


Bukovina je historická oblast v severovýchodní části Rumunska, situovaná mezi karpatskými horami a řekou Prut. Jedná se o nádhernou oblast neposkvrněné přírody, s hustými hlubokými lesy, nad nimiž se tyčí majestátní hřebeny hor. Z nichž se nabízí úchvatný výhled na roztroušené domky, zahrady a farmy.
krajina v Rumusnku


Se svojí čistou nedotčenou přírodou a zachovalými tradicemi má oblast Bukoviny jedinečnou uvolňující atmosféru.


A uprostřed této malebné krajiny se nachází více jak 40 kostelů a klášterů v naprosté harmonii s okolní přírodou. Některé z nich jsou opevněné, pevné zdi byly vybudovány pro ochranu před nájezdy jiných národů, zejména Turků.


V Bukovině se nachází celkem 48 klášterů a kostelů, z toho 7 z nich spadá na seznam památek UNESCO. Jedná se o sedm malovaných kostelů, které najdeme v blízkosti města Sučavy. Města bohatého na historické, kulturní i přírodní klenoty.
klášter voronet


Kostely byly vybudovány v patnáctém století, přibližně v období mezi lety 1487-1532.


Na seznam památek UNESCO, patří již od roku 1993, přičemž kostel Vzkříšení Páně přibyl na seznam v roce 2010.


Kostely byly postaveny jako místa posledního odpočinku pro členy královské rodiny a vysoce postavené šlechtice. Jména malířů, kteří vytvořili tato mistrovská díla, jsou však z většiny neznámá.


Fresky na zdech zachycují výjevy z Bible, výjevy ze života Panny Marie a Ježíše Krista. Významné okamžiky z lidského života i vyobrazení života po smrti. Přičemž každý z malířů to vyobrazil svým vlastním způsobem.


Kostely mají vyzdobené vnější i vnitřní zdi. Malby byly původně pouze na vnitřních zdech, ale později byly vyzdobeny i vnější zdi. Z náboženských důvodů – prosazování pravoslaví a vzdělávání negramotných.
klášter bukovina


Nádherné malby zdobící zdi kostelů, které si již více jak pět století, zachovávají svou krásu, navzdory větru, sněhu a dešti.


Nicméně Rumunsko je plné míst, která stojí za to navštívit. Dalším takovým místem je například lázeňské město Băile Herculane.