Facebook musel omezit vyhledávací procedury

Docela nedávno se v médiích rozšířila zpráva, že se skupina hackerů pokoušela hromadně stahovat data, která jsou na této sociální síti veřejně přístupná. Vedení společnosti vyhodnotilo proceduru jako cílený útok se zneužitím dat a výrazně omezilo možnosti vyhledávání údajů o osobách, zejména v souvztažnosti s e-mailovou adresou a telefonním číslem.
facebook a ruka
V současné době tedy není možné vyhledávání osob podle čísla telefonu nebo uvedeného e-mailu. Tato funkce byla dříve běžně dostupná, lidé ji v dobré víře využívali zpravidla tehdy, kdy šlo o velmi častá příjmení. Statistiky uvádí, že např. v Bangladéši tímto způsobem klienti Facebooku vyhledávali své přátele zhruba v sedmi procentech. V Česku se něco takového příliš neuchytilo, zajímavé by bylo vyhledávat osoby s nejčastěji se vyskytujícím příjmením, např. Novák, Novotný, Dvořák, Černý, Svoboda, Procházka, Kučera, Veselý, nebo Horák. Tam by se jistě tento způsob uplatnil.

Data sbíraná Facebookem mohou být zneužívána ve prospěch mediálních agentur

Tvůrci nejznámější sociální sítě tím nepochybně chtěli přispět k propracovanější službě, nicméně bohužel žijeme ve světě s mnoha podvodníky a zločinci, a pro ně byl Facebook dojnou krávou. Masivní odčerpávání dat vedlo k tomu, že si mohli vytvářet hromadné databáze o konkrétních osobách, adresách bydliště, e-mailovém a telefonním kontaktu, a zaměstnavateli. Týkalo se to ovšem pouze těch obětí, které měly své údaje uváděné jako veřejné.